Nastavenie veľkosti písma
+

Aktuality

Ochranné rúška

Ako používať rúška, aby boli naozaj účinné

Milí občania,určite si uvedomujete vážnosť situácie,ktorá nám nastala,preto je potrebné sa chraniť pred koronavírusom.Jednou z možností je používať aj ochranné rúška.

 Aj tieto ochranné pomôcky sa však musia používať správne, inak sú neúčinné. Vieme, že ste si ich  niektorí dokázali zabezpečiť,keď ešte boli v predaji...teraz sú už bohužiaľ  vypredané, hádam sa to zmení a bude ich dostatok pre nás všetkých.

No pokiaľ sa tak stane,je rozumné ak sa s tým pokúsime popasovať sami.Preto Vás chceme vyzvať, aj poprosiť,ak ste aspoň trošku zruční a máte vhodný materiál (napr.nové bavlnené posteľné obliečky,nepoužité bavlnené plachty) skúste si vyrobiť sami... svoje vlastné ochranné rúško. Darujte aj susedom a priateľom.Návodov je na internete veľmi veľa...jeden Vám prikladáme aj tu:

návod na ušitie jrdnovrstvového rúška

No nie každý to  zvládne alebo jednoducho na to nemá možnosti. Práve pre tých a aj pre našich seniorov,ktorí sú najviac ohrozenou skupinou, ponúkame pomoc a zabezpečujeme  dvojvrstvové bavlnené rúška. Áno vieme, ich účinnosť nie je 100%...je maximálne 50%...no aj to je viac, ako seba a svoje okolie nechrániť vôbec!

 Zvážte preto všetci svoje možnosti a nahláste sa nám,ak máte záujem o šité bavlnené rúška. Budeme sa snažiť ich zabezpečiť všetkým našim občanom,ktorí ešte rúška nemáju a budú mať o ne záujem.

bavlnené rúško

No uvedomme si,že ak chceme,aby ich účinnosť bola čo najvyššia,každý z nás by mal mať aspoň dve bavlnené rúška.Tieto rúška sú vhodné na bežné stretnutia napr.v obchode na nevyhnutnom nákupe potravín,drogérie alebo doplnenie vitamínov v lekárni.Nie na návštevu nemocníc,stretnutia skupín s väčším počtom ľudí...

Preto po príchode domov je nutné rúško dezinfikovať, hneď prežehliť alebo najlepšie hneď vyprať na minimálne 60°C až 90°C .

 

Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila návod, aby pomohla v boji s infekčnými ochoreniami vrátane koronavírusu.

Pár zásad

 • Používajte vždy čisté rúška. Jednorazové nepoužívajte viackrát, po použití ich vždy vyhoďte.
 • Noste rúška počas celého pobytu medzi ľuďmi, neskladajte si ich a nezakladajte nanovo.
 • Rúška chránia len v spojení s častým a dôkladným umývaním rúk, resp. dezinfekciou.

Zakladanie

 • Pred založením masky si umyte ruky mydlom a teplou vodou alebo použite dezinfekčný gél.
 • Ak má rúško všitý kovový pásik, otočte rúško tak, aby bol na hornej strane.
 • Založte si elastické šnúrky za uši, alebo, ak má rúško obyčajné viazanie, zaviažte si šnúrky na zátylku.
 • Dbajte, aby rúško doliehalo na tvár, kovový pásik ohnite, aby presne dosadol na tvár. Dbajte, aby ste mali zakrytú aj bradu.

Skladanie

 • Počas nosenia rúška sa ho nedotýkajte. Ak sa ho dotknete, hneď si umyte ruky.
 • Ak počas používanie rúško zvlhne, vymeňte ho.
 • Pri skladaní dbajte na to, aby ste sa nedotkli prednej časti rúška. Rozviažte alebo zložte šnúrky a rúško vyhoďte do uzatvárateľného odpadového koša (ak je rúško jednorázové).
 • Umyte si ruky mydlom a teplou vodou alebo použite dezinfekčný gél.

 

Buďme preto ohľaduplní a disciplinovaní k sebe aj k svojmu okoliu. 

Želajme si navzájom  hlavne veľa zdravia.

bavlnené rúško

bavlnené rúško

zdroj:internet

Dátum vloženia: 15. 3. 2020 14:23
Dátum poslednej aktualizácie: 15. 3. 2020 18:58
Autor: Správce Webu